4 lutego 2024 odbędzie się uroczyste otwarcie nowoczesnego Planetarium Kopernik w Grodzisku Mazowieckim

4 lutego 2024 odbędzie się uroczyste otwarcie nowoczesnego Planetarium Kopernik w Grodzisku Mazowieckim

W nadchodzącą niedzielę, 4 lutego 2024 r., Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej (CAIIS) zlokalizowane na ul. Sportowej 29 w Grodzisku Mazowieckim, zaprasza wszystkich zainteresowanych na ceremonię otwarcia planetarium. Mowa tu o nowoczesnej sali multimedialnej noszącej nazwę Kopernik, która ma na celu poszerzenie oferty edukacyjnej z zakresu astronomii i badań kosmicznych skierowanej do mieszkańców miasta oraz gminy Grodzisk Mazowiecki.

Działające już od 10 września 2022 r., Obserwatorium Astronomiczne z tarasem widokowym, staje się częścią jeszcze większego kompleksu edukacyjnego. Jak wcześniej informowaliśmy na łamach Uranii, od samego początku planów budowy obiektu na dachu hali sportowej CAIIS, przewidywano jego podwójną funkcję – jako obserwatorium i planetarium. Wyraźnie to podkreśla oficjalna nazwa kompleksu: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grodzisku Mazowieckim.

Uroczystość otwarcia Planetarium Kopernik rozpocznie się o godzinie 14:00 i potrwa aż sześć godzin. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla uczestników, m.in.: zwiedzanie nowej sali edukacyjnej Kopernik, mini-seanse kina sferycznego, Astrościankę Marsjańską z ekspozycją strojów z NASA, warsztaty astronomiczne z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii, kosmiczne dmuchańce, pokaz mikroświata przez DELTA Optical, zwiedzanie kopuły astronomicznej, symulację warunków panujących na Marsie i Jowiszu dzięki planetom pneumatycznym, malowanie buziek w „Ufoludkowo mi”, warsztaty z Grodziski Klub Astronomiczny, fotościanka „I Ty możesz zostać Astrogwiazdą”, zajęcia z terenoznawstwa z harcerzami z 17 HDT „Ognik” oraz kosmiczne długopisy 3D od Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Na ceremonii otwarcia planetarium obecny będzie prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA – Grzegorz Wrochna.