Antoni Zegarski z Grodziska zdobywa prestiżowe wyróżnienie NASA za niezwykłe zdjęcie Księżyca

Antoni Zegarski z Grodziska zdobywa prestiżowe wyróżnienie NASA za niezwykłe zdjęcie Księżyca

Wspaniałe informacje dobiegły do nas z obserwatorium astronomicznego i planetarium w Grodzisku. Antoni Zegarski, młody entuzjasta astronomii z tego miasta, został doceniony przez prestiżową agencję kosmiczną NASA. Jego zdjęcie pełnego Księżyca, zwróconego ku Ziemi swoją oświetloną stroną, zdobyło nagrodę Astronomy Picture of the Day (APOD).

Zdjęcie autorstwa Antoniego doskonale ukazuje urok Srebrnego Globu. Wyraźnie widać na nim kraterów, mórz i oceanów Księżyca, co dodatkowo podkreśla jego niezwykłość.

NASA wyjaśnia fenomen pełni księżyca, który młody mieszkaniec Grodziska znakomicie uchwycił na swojej fotografii. Jak czytamy w uzasadnieniu przyznanej nagrody – Księżyc pojawia się na niebie naszej planety co miesiąc w pełni. Jest to spowodowane cyklem orbitalnym, który trwa około miesiąca, podczas którego Księżyc przechodzi przez wszystkie fazy i ponownie zwraca ku Ziemi swoją całkowicie oświetloną stronę, odbijając światło słoneczne.

Amerykańska agencja kosmiczna podkreśla, że różne kultury nadają własne nazwy każdej pełni księżyca. W przeszłości nadano takie nazwy jak: Księżyc Lodowy, Księżyc Pozostań w Domu czy Księżyc Cichy. Styczniowa pełnia księżyca według zachodniego kalendarza była nazywana przez niektóre kultury Księżycem Wilczym, na cześć tego imponującego zwierzęcia.