Dwie nowe inwestycje w gminie Grodzisk — lądowisko i parking

Dwie nowe inwestycje w gminie Grodzisk — lądowisko i parking

Kolejne nowe inwestycje, które zostaną zrealizowane na obszarze gminy Grodzisk Mazowiecki w 2022 roku. Finalnie udało się dojść do porozumienia i wyłonić firmy, które zajmą się realizacją tych projektów. Jeden z nich to lądowisko dla Szpitala Zachodniego, a konkretnie przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, natomiast druga inwestycja to parking, który ma znajdować się przy kościele z Książenicach.

Lądowisko przy Szpitalu Zachodnim

Urząd Marszałkowski Mazowsza przekazał 3,6 miliona złotych dofinansowania, które ma w większości pokryć całodobowe lądowisko przy Oddziale Ratunkowym. Projekt ma objąć budowę płyty lądowiska nad dachem budynku szpitala, ale także zewnętrznego szybu windowego, nadbudowę klatek schodowych. W ramach pracy konieczne będzie także częściowe przebudowanie istniejących budynków.

Cała inwestycja ma pochłonąć ponad 6 milionów złotych. Podjęto starania, aby pozostałą część uzyskać z Ministerstwa Zdrowia i powiatu grodzkiego. Lądowisko oficjalnie ma zostać wybudowane do końca 2022 roku.  Nie jest to jedyna taka inwestycja w niedalekim regionie, podobne lądowisko powstanie także w województwie łódzkim w Tomaszowie Mazowieckim.

Parking w Książenicach

Grodzki magistrat otworzył oferty, które dotyczą budowy parkingu przy kościele w Książenicach. Przetarg został ogłoszony już w grudniu i finalnie zgłosiły się trzy firmy. Najniższa oferta złożona została na 317 tysięcy złotych, najdroższa oferta opiewała na kwotę blisko 400 tysięcy złotych. Jak się okazuje, gmina zamierzała przeznaczyć na tę inwestycję 244 tysięcy złotych. Nie wiadomo zatem, czy zostanie zrealizowane to zadanie, ze względu na to, że trzeba byłoby dołożyć do zakładanej kwoty ponad 70 tysięcy złotych.

Sama idea projektowanego parkingu zakłada, że zostanie on zlokalizowany po zachodniej stronie kościoła. Ma składać się z 19 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych. Miejsca zostaną rozlokowane w dwóch niezależnych grupach, na dwóch drogach wewnętrznych. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę, będzie miał on pół roku na realizację tej inwestycji.