Grodzisk Mazowiecki pomaga Ukrainie. Najważniejsze informacje w kwestii pomocy.

Grodzisk Mazowiecki pomaga Ukrainie. Najważniejsze informacje w kwestii pomocy.

Grodziski magistrat zwrócił się z apelem do wszystkich mieszkańców, aby przekazali swoją pomoc wszystkim potrzebującym uchodźcom z Ukrainy. Miasto realnie stara się okazywać swoją pomoc potrzebującym i do tego samego namawia mieszkańców. W apelu znajdują się ważne informacje, o których należy pamiętać, aby nasza pomoc nie szła na marne.

Co zawiera apel Grodziskiego magistratu?

Na oficjalnym profilu na portalu społecznościowym czytamy gorąca prośbę, aby w miarę swoich możliwości pomagać tym, którzy nas teraz potrzebują. W ramach tej pomocy miast przypomina o konieczności rejestrowania osób, które przekroczyły granicę Ukraińsko-Polską. Rejestracja ma miejsce w punktach recepcyjnych przy granicy. Tylko rejestracja pozwoli na otrzymanie właściwego statusu uchodźcy, bez tego statusu będą oni uznawani za turystów. Burmistrz podkreślił również, że późniejsza rejestracja jest bardzo trudna pod względem formalnym. Osoby o statusie uchodźcy mają większe wsparcie od miasta i rządu. Jak się okazało, pierwsze rodziny z Ukrainy znajdują się już w bezpiecznych miejscach w Grodzisku Mazowieckim.

Jak można pomóc?

Jest wiele sposobów, w jaki można pomóc potrzebującym z Ukrainy. W całej Polsce w wielu miejscach znajdują się zbiórki, zarówno żywności, jak i najbardziej potrzebnych rzeczy takich jak: ubrania, koce, śpiwory, powerbanki, leki pierwszej pomocy, ale także zabawki dla najmłodszych. Nie można zapomnieć również o zwierzętach. Wiele schronisk lub organizacji zawozi pod granicę Polsko-Ukraińską transport wraz z pełnym wyżywieniem. Również wiele organizacji organizuje różne zrzutki, które później w całości przeznaczy na pomoc. Władze miast przypominają również, że dla uchodźców przewidziane są darmowe przejazdy pociągami Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz Kolei Mazowieckich. Na ten moment darmowe dojazdy są nieograniczone do dnia 25.03.2022 roku. Aby skorzystać z darmowych przejazdów, trzeba pokazać paszport lub ewentualnie inny dokument, który potwierdza obywatelstwo Ukrainy.

Dodaj komentarz