Nowa współpraca Komendy Głównej Policji z firmą Neptis SA na rzecz bezpieczeństwa na drogach

Nowa współpraca Komendy Głównej Policji z firmą Neptis SA na rzecz bezpieczeństwa na drogach

Od 6 maja do 2 czerwca br., Komenda Główna Policji we współpracy z producentem aplikacji „Yanosik”, firmą Neptis SA, przeprowadza akcję pilotażową o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Celem tej inicjatywy jest ostrzeganie kierowców o miejscach na drogach, które są szczególnie niebezpieczne.

Akcja nosi tytuł „Zwolnij – niebezpieczny punkt”, a jej powstanie jest wynikiem analizy przeprowadzonej przez Biuro Ruchu Drogowego KGP. Analiza dotyczyła wypadków drogowych, które miały miejsce w latach 2021–2023. Na jej podstawie, policjanci wyznaczyli 535 lokalizacji – zarówno pięciokilometrowych odcinków dróg, jak i konkretnych „punktów”, takich jak skrzyżowania czy przejścia dla pieszych. We wszystkich tych miejscach, w określonym okresie czasu, zaobserwowano co najmniej trzy wypadki drogowe.

Teraz kierowcy korzystający z aplikacji „Yanosik” będą otrzymywać głosowe i tekstowe powiadomienia ostrzegające o zbliżaniu się do niebezpiecznego odcinka lub punktu na drodze.

Policjanci przypominają, że nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez kierujących. Wypadki wynikające z przekroczenia dozwolonych limitów prędkości są jednak najbardziej tragiczne w skutkach dla uczestników ruchu drogowego. Wszystkim kierowcom powinniśmy stale przypominać o tym, jak zgubna jest nadmierna prędkość – niezależnie od warunków atmosferycznych i rodzaju drogi.