Parada 500-lecia Grodziska Mazowieckiego – tak świętowało miasto

Parada 500-lecia Grodziska Mazowieckiego – tak świętowało miasto

Dokładnie 12 czerwca o godz. 12:00 rozpoczęły się w naszym mieście wielkie obchody 500-lecia Grodziska. Całość rozpoczęła się od Wielkiej Parady. Ulicami naszego miasta przeszła parada historyczna. Sprawdzamy, jak wyglądały obchody okrągłego jubileuszu. 

Parada historyczne 

Do udziału w zabawie zostały zaproszone kluby sportowe, organizacje pozarządowe, służby mundurowe, szkoły, przedstawiciele miast ościennych, mundurowi, a także grodziskie firmy. Parada wyruszyła w samo południe z placu przed Centrum Kultury i przeszła deptakiem w kierunku ul.1 Maja. Tam przy dworcu PKP rozstawiona była scena plenerowa. Na czele parady wystartowali motocykliści z grodziskich klubów. W tłumie mogliśmy znaleźć słynny jacht Opty, na którym pierwszy Polak Leonid Teliga opłynął kulę ziemską. To właśnie tutaj wychowywał się młody podróżnik. Udział brali również panowie na bicyklach. Jedna ze szkół podstawowych przedstawiła na paradzie królewski dwór z czasów Zygmunta Starego. Warto dodać, że to właśnie ten król nadał prawa miejskie Grodzisku Mazowieckiemu. W paradzie nie zabrakło zatem dam dworu, dworzan, sekretarza, Stańczyka i samego króla wraz z małżonką. W paradzie udział wzięli również mieszkańcy Grodziska. Było ich naprawdę sporo. 

Kto wziął udział w obchodach?

Na wspólne świętowanie zaproszono wiele osób. Wśród  zaproszonych osób znaleźli się

Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Zdzisław Sipiera – poseł na Sejm RP, starostwo powiatu grodziskiego i pruszkowskiego, delegacje miast partnerskich z Austrii, Litwy, Francji, a także z Giżycka i inni. Nie zabrakło również artystów: Katarzyny Pakosińskiej, Andrzej Grabowskiego oraz  Bohdana Łazuki.

Jakie atrakcje jeszcze czekały na świętujących?

Całe wydarzenie było dokładnie dokumentowane. Na stronie internetowej miasta można znaleźć film z tego wydarzenia. Tego dnia odbył się również Międzynarodowy Jarmark Produktów Regionalnych. Budki ustawione były wzdłuż ul.1 Maja i na deptaku. Nie zabrakło również występów artystycznych. Na scenie zobaczyć można było Small Band Giżycko, Grodziską Orkiestrę Rozrywkową pod batutą Tomasza Kirszlinga, Shot Adamshvili. Gwiazdą imprezy będzie Jacek Kawalec z zespołem.