Szlakiem wokół Grodziska

Szlakiem wokół Grodziska
fot. pixabay.com

Skończyły Wam się pomysły na wakacyjne wycieczki? Na szczęście nie trzeba daleko szukać, by znaleźć interesujące trasy. Na szlak ruszajmy wprost ze swojego miasta.

Pętelką do domu

Grodzisk jest dobrym punktem wypadowym na piesze i rowerowe wycieczki. Niejedną wycieczkę można też zrobić na zasadzie pętli, tak, by wrócić do miejsca startu. Trasy wokół Grodziska mają też dodatkowy sens, który nadaje jej klimat odkrywczej przygody. Poznaj z nami szlaki piesze i rowerowe w gminie Grodzisk Wielkopolski i wybierz swój plan na weekendowe wojaże. Kiedy będzie na to lepszy moment niż w wakacje?

Grodziska Pętla

Pełny przegląd walorów przyrodniczych historycznych i krajobrazowych Gminy Grodzisk Wielkopolski zapewnia trasa turystyczna o nazwie Grodziska Pętla. Prowadzi ona przez wszystkie miejscowości gminy i rozciąga się na długości 66 km. W czasie jej przemierzania napotkamy tereny leśne, miejscowości sięgające czasów osadnictwa olenderskiego oraz obszary o charakterze przemysłowym i rolniczym. Olbrzymia różnorodność i kształt pętli pozwala w pełni zapoznać się z najbliższą okolic i zobaczyć wszystko to, co możemy identyfikować z własnym miejscem zamieszkania. Na szlaku znajduje się także kilka atrakcji turystycznych, przy których warto zatrzymać się, choć na chwilę. Jest to między innymi karczma w Ptaszkowie, kościół i klasztor franciszkanów w Woźnikach czy pozostałości po cmentarzach ewangelickich. Grodziska Pętla pokazuje wszystko to, co wyjątkowe w naszej gminie. Szlak oznaczony jest kolorem niebieskim, acz niekiedy można znaleźć informację, że miejscami oznaczenia są zatarte lub niewidoczne. Warto więc przy tej wycieczce wyposażyć się w GPS i dokładną mapę.

Szlak Leśnej Zwierzyny

Częściowo pokrywającą się trasą jest Szlak Leśnej Zwierzyny. To propozycja dla tych, którzy od asfaltowej drogi wolą kontakt z naturą. W całości poprowadzony jest bowiem ścieżkami leśnymi, co pozwala na dokładne przyjrzenie się w przyrodzie wokół Grodziska Wielkopolskiego. Choć może sprawiać problemy ze względu na trudny teren, Szlak Leśnej Zwierzyny może być dobry na krótką wyprawę, ponieważ ma jedynie 16 km. Prowadzi przez miejscowości Kąkolewo i Rojewo, chociaż jest to mało zauważalne ze względu na terenowy charakter trasy.

Szlak Kolejki Leśnej

Szukasz trasy, która niesie w sobie historię jak w opowieściach przygodowych? Wybierz się śladami dawnej kolejki leśnej w Grodzisku. Również jest to trasa pozwalająca odetchnąć od miejskiego zgiełku, bo prowadzi przez leśne ścieżki. Wyróżnia ją jednak to, że przebiega po nasypach dawnej kolejki z okresu międzywojennego. W tym czasie teren ten był własnością prywatną, a kolejka służyła do transportu drewna do tartaku w Porażynie. Jej historia sięga jeszcze wykorzystywania napędu konnego, który dopiero z czasem zastąpiony został przez lokomotywę. Dopiero po II wojnie światowej kolejkę zlikwidowano. Teraz możemy cieszyć się tą niezwykłą historią podczas wycieczek pieszych i rowerowych, podziwiać grodziską przyrodę oraz pozostałości ludzkiej pracy w postaci nasypów. To one pozwalają omijać ciężkie fragmenty terenu jak torfowisko czy stawy.