Zatrzymano mężczyznę, który nielegalnie produkował papierosy

Zatrzymano mężczyznę, który nielegalnie produkował papierosy

Grodziska komórka policyjna, która specjalizuje się w walce z przestępczością gospodarczą, kilka dni temu zarekwirowała prawie 11 tysięcy sztuk papierosów. Jak można się domyślić, nie miały one polskich znaków akcyzy skarbowej. Papierosy znaleziono na posesji 68-letniego mężczyzny. Mogłoby się wydawać, że to bardzo dobry interes, szczególnie teraz, kiedy cena papierosów znacząco wzrosła.
Jednak za nielegalne ich produkowanie, mężczyźnie grozi kara.

Jak doszło do zatrzymania?

Jak informuje asp. sztab. Katarzyna Zych, która jest rzecznikiem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim, policjanci z tego zespołu podczas prowadzonych działań uzyskali bardzo ważne informacje dotyczące osoby, która mogła posiadać nielegalnych produktów. Prawdopodobnie pochodziły one z przemytu. Funkcjonariusze niezwłocznie ustalili adres mężczyzny, a następnie pojechali sprawdzić, czy ich przypuszczenia są słuszne. Okazało się, że tak, zgodnie ze wcześniejszymi podejrzeniami, podczas przeszukania domu znaleźli opakowania z papierosami różnych marek. Na żadnym z nich nie było polskich znaków akcyzy skarbowej. Całość została zarekwirowana i zabezpieczona a policyjnym depozycie.

Jaka grozi kara 68-letniemu mężczyźnie?

Jak się okazało, po dokonaniu wszelkich czynności, policjanci oznajmili, że mężczyzna przechowywał ponad 11 tysięcy sztuk papierosów. 68-latek, który dopuścił się przemytu nielegalnego towaru, odpowie za jego posiadanie, według kodeksu karno-skarbowego. Mężczyźnie grozi zarówno kara grzywny, jak i pozbawienie wolności. Niedługo okaże się, na jakie wymiar sprawiedliwości zdecydował się sąd.

Czy jest handel nielegalnymi papierosami?

Bez wątpienia jest to przestępstwo, ale również okradanie własnego państwa. Organy ścigania robią, co mogą, aby co roku powstrzymywać takie precedensy. Powstają nowe komórki działalności policyjnej, które w rzeczy samej walczą z przestępczością gospodarczą.