Znowu odbędą się Dożynki w Grodzicku

Znowu odbędą się Dożynki w Grodzicku

Przez ostatnie dwa lata, niestety, ale Dożynki nie były organizowane w Grodzisku. Teraz jednak, dla jego mieszkańców, jak również osób, które są zainteresowane tego typu wydarzeniami, mamy dobrą wiadomość. W najbliższy weekend odbywają się Dożynki w Grodzisku.

Czym są Dożynki?

Święto to ma swoje korzenie w tradycji ludowej. Niegdyś było ściśle powiązane z zakończeniem zbiorów. Mieszkańcy wiosek pragnęli uczcić ten czas, jak również podziękować za obfite zbiory. Jeszcze przed chrystianizacją terenów Polski, tego typu święta obchodzili rodzimi Słowianie. W tamtych czasach najczęściej Dożynki odbywały się w równonoc jesienną, czyli 23-go września. Teraz jednak, tego typu wydarzenia mają miejsce po prostu we wrześniu, w jedną z niedziel. W dalszym jednak ciągu Dożynki odbywają się już po zakończeniu zbiorów. Dlatego Dożynki mocno związane są przede wszystkim z miejscowościami wiejskimi, w których w dalszym ciągu rozwija się rolnictwo. Stanowi także element kulturowy. A wiele gmin pragnie podtrzymywać dawną tradycję, jak również integrować lokalną społeczność poprzez tego typu imprezy.

Jak obecnie wyglądają Dożynki?

Ich forma jest różna, w zależności od regionu. Jednak można wyróżnić cechy wspólne dla tego rodzaju imprez. Przede wszystkim biorą w nim udział lokalne władze, jak też stowarzyszenia takie, jak koła gospodyń wiejskich. Można liczyć na dużą ilość muzyki, przekąsek, jak również świetną zabawę.

Jak będą przebiegać tegoroczne Dożynki w Grodzisku?

Wydarzenie ma miejsce 5-go września. Start w południe. Tym razem Dożynki rozpocznie występ akordeonowy Yevhenii Hopko. Następnym wykonawcą będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Przewodzi im Tomasz Kirszling.

O godzinie 15-stej przewidziana jest uroczysta, polowa msza święta. W jej trakcie będzie można rozkoszować się utworami kościelnymi, które wykona chór Cantata. Nie może także zabraknąć konkursu wieńców dożynkowych, w końcu to tradycja. Odbędzie się o godzinie 16.30.

Następny punkt programu to Grodzicka Orkiestra Rozrywkowa, po której wystąpi zespół Gang Marcela. O 20.30 będzie można rozpocząć zabawę na parkiecie. Całe wydarzenie odbywa się na targowisku miejskim. Serdecznie zapraszamy.