Autobusy elektryczne na drogach w Grodzisku już w listopadzie

Autobusy elektryczne na drogach w Grodzisku już w listopadzie

Autobusy zakupiono w ramach projektu Zielone Płuca Mazowsza będą kursowały po ulicach Grodziska Mazowieckiego już w listopadzie. Przypominamy, że przejazdy linią 0 będą bezpłatne dla mieszkańców. Stacja ładowania pojazdów powstanie przy ul. Traugutta. Linia autobusów elektrycznych zacznie kursy od listopada i będzie obsługiwała przejazdy w dni powszednie (robocze). Umowę na dostawę autobusów Grodzisk Mazowiecki podpisał w partnerstwie z Żyrardowem i Pruszkowem.

Nowe autobusy już wkrótce

Autobusy kupiono wspólnie z dwoma innymi samorządami z województwa mazowieckiego. Będą to dwa elektrobusy. W zasadzie pojazdy są już gotowe do ruszenia w pierwszą trasę. Pojazdy wyprodukowała marka Solaris. Będa mieścić co najmniej 50 pasażerów w tym 20 na miejscach siedzących. Autobusy wyposażono w klimatyzację oraz ogrzewanie. Nie zabraknie w nich także systemu informacji pasażerskiej oraz ładowarki USB dla pasażerów. Autobusy mają mieć długość 8,5-10 m. Przewidziana jest limonkowo-srebrno-grafitowa kolorystyka zewnętrzna.

Sąsiedzka współpraca

Zakup łącznie sześciu elektrobusów jest wspólnym przedsięwzięciem Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa oraz Żyrardowa. To właśnie te sołectwa realizują projekt Zielone Płuca Mazowsza, o którym pisaliśmy już wcześniej. Przypomnijmy, że cały projekt oprócz zakupu nowych pojazdów obejmuje także wybudowanie ścieżek rowerowych, parkingu na zasadzie parkuj i jedź (komunikacją miejską). W ramach całego przedsięwzięcia nie zabraknie także inwestycji, której celem będzie wdrożenie systemu ITS. Mamy nadzieję, że mieszkańcy chętnie będą korzystać z nowych pojazdów i dzięki temu przyczynią się do większej ochrony środowiska.