Nowe przepisy wprowadzane w życie zwiększają bezpieczeństwo na drogach: Kierowcy muszą posiadać polskie prawo jazdy

Nowe przepisy wprowadzane w życie zwiększają bezpieczeństwo na drogach: Kierowcy muszą posiadać polskie prawo jazdy

Zmiany w przepisach dotyczących kierowania pojazdami wprowadzone w tym tygodniu, w dniu 17 czerwca, mają istotne znaczenie dla kierowców wykonujących usługi przewozu osób. Zgodnie z nowymi regulacjami, koniecznością staje się posiadanie prawa jazdy wydanego na terenie Polski, które ma obowiązywać bez wyjątku od początku bieżącego tygodnia.

Uaktualnione przepisy dotykają kierowców angażowanych w przewożenie pasażerów. Dotyczy to zarówno tych, którzy prowadzą samochody osobowe, jak i tych, którzy są za sterem pojazdów konstruowanych do przewożenia grup od siedmiu do maksymalnie dziewięciu osób, wliczając tu również kierowcę.

Komenda Stołeczna Policji zwraca uwagę na fakt, że te modyfikacje mają kluczowy cel: wzrost poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Dodatkowym atutem tych zmian będzie usprawnienie pracy funkcjonariuszy policji. Policja dodaje również, że wprowadzenie nowelizacji ma specjalne zastosowanie dla kierowców wykonujących przewozy osób za pomocą popularnych „aplikacji taxi”. Zazwyczaj, tej grupie kierowców przypisuje się osoby spoza Unii Europejskiej, które do tej pory korzystały z praw jazdy uzyskanych w ich ojczystych krajach.

Zaczynając od 17 czerwca, każdy kierowca wykonujący komercyjny przewóz osób za pomocą taksówki, który nie posiada polskiego prawa jazdy, będzie podlegał odpowiedzialności za wykroczenie. Funkcjonariusz policji ma prawo nałożyć na takiego kierowcę mandat, który może wynosić nawet do 2 000 złotych.