Wnioski o dofinansowanie do fotowoltaiki

Wnioski o dofinansowanie do fotowoltaiki

Wedle informacji, które zamieszczono na stronie gminy Grodzisk, jeszcze do 15-go września można składać wnioski o dofinansowanie instalacji paneli fotowoltaicznych. Wnioski dotyczą obiektów mieszkalnych. Łącznie, gmina przewiduje możliwość dofinansowania tego rodzaju inwestycji w 66 przypadkach.

Aby wziąć udział w naborze, należy w pierwszej kolejności przedłożyć odpowiednie dokumenty, w tym wniosek. Wszystkie dokumenty, które mają być złożone w gminie, dostępne są na stronie: https://www.gminagrodzisk.pl/news,474,uwaga-dodatkowy-nabor-wnioskow-o-dofinansowanie-instalacji-paneli-fotowoltaicznych-dla-budynkow-mieszkalnych.html

Wszelkie wnioski trzeba przedłożyć w formie papierowej. Forma elektroniczna jest nieakceptowalna. Wnioski można składać w Urzędzie Gminy, w godzinach jego otwarcia, czyli od godz. 7.30 do 15.00. Program realizowany jest w ramach projektu „Instalacje fotowoltaiczne dla mieszkańców gminy Grodzisk”.

Fotowoltaika – czy warto?

Temat energii słonecznej, którą pozyskuje się za pomocą specjalnych paneli, jest w ostatnim czasie bardzo popularny. Wszystko dlatego, iż wskazuje się, że rozwiązanie to, pomimo samego kosztu instalacji paneli, jest rozwiązaniem ekonomicznym. Przekłada się także na ochronę środowiska. Jednak, czy faktycznie to zawsze się opłaca? Otóż nie. Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, trzeba wiedzieć, iż istotne są kwestie techniczne.

Przede wszystkim panele nie są rozwiązaniem opłacalnym dla osób, które mają niskie zużycie prądu w ciągu miesiąca. Jeśli rachunki za energię elektryczną nie przekraczają 100 złotych/miesiąc, na zwrot inwestycji trzeba będzie poczekać dość długi czas.

Istotny jest także sam poziom naświetlenia danego obiektu, czy terenu. Jeśli dostęp do światła słonecznego jest ograniczony przez cały rok, instalacja paneli może być mało opłacalna, a ilość energii niewystarczająca do zasilenia gospodarstwa domowego.

Kolejnym czynnikiem są ewentualne plany, które dotyczą przede wszystkim remontu dachu. Jeśli ktoś nosi się z takim zamiarem, w pierwszej kolejności powinien skupić się właśnie na jego odnowieniu. Dlaczego? Po pierwsze – panele najczęściej montuje się na dachu. Po drugie – fotowoltaika to inwestycja na wiele lat, natomiast prace, które przeprowadza się w związku z chęcią renowacji dachu, często wymagałyby zdjęcia paneli fotowoltaicznych lub ich obecność mogłaby utrudnić pracę.

Fotowoltaika – dlaczego warto?

Istnieje kilka powodów, dla których rozwiązanie to jest opłacalne. Przede wszystkim, w niektórych przypadkach energia elektryczna, którą pozyskuje się za pomocą paneli fotowoltaicznych, w 100% zaspokaja zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. W większości przypadków, odpowiedni montaż paneli przekłada się na to, że 90% energii elektrycznej pochodzi bezpośrednio z fotowoltaiki. Oczywiście, sporo zależy od nasłonecznienia, jak też rodzaju zastosowanych paneli. Jednak w wielu przypadkach, inwestycja ta zwraca się po kilku latach. Istotne jest, jakie są aktualne koszty, związane ze zużyciem energii elektrycznej. Jednak osoby, które korzystają z paneli, nie muszą martwić się tak naprawdę o podwyżki cen. Korzystają z darmowego źródła energii, które jest jednocześnie przyjazne dla środowiska.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 15-go października w Urzędzie Gminy. Możliwość uzyskania dofinansowania, przełoży się na szybszy zwrot inwestycji.