Przemiana 6700 mkw łąk kwietnych w grodziskim Parku Skarbków: realizacja projektu zielono-niebieskiej infrastruktury

Przemiana 6700 mkw łąk kwietnych w grodziskim Parku Skarbków: realizacja projektu zielono-niebieskiej infrastruktury

Obszar o powierzchni 6700 metrów kwadratowych, który obecnie pokryty jest kwiecistymi łąkami i położony jest w obrębie grodziskiego Parku Skarbków, ma przejść gruntowną rewitalizację. Na realizację tego przedsięwzięcia miasto Grodzisk Mazowiecki podpisało już umowę z odpowiednim wykonawcą, co oznacza, że prace mogą ruszyć w każdej chwili.

Do dyspozycji miasta jest fundusz wynoszący 4,5 miliona złotych, który został przyznany na realizację projektu pod nazwą „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim”. To zadanie jest częściowo finansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Fundusze te są dostępne dzięki Programowi Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, a konkretnie obszarowi programowemu poświęconemu łagodzeniu skutków zmian klimatu oraz  adaptacji do nich.

Projekt „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim” nie jest jedynym przedsięwzięciem, które miasto zdecydowało się podjąć przy wsparciu finansowym Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W ramach tego programu Grodzisk Mazowiecki przeprowadził lub jest w trakcie realizacji innych inwestycji, takich jak przebudowa placu Wolności, stworzenie parków kieszonkowych przy ulicy Orzeszkowej i Westfala, wykonanie nasadzeń przy ulicy Zondka oraz zazielenienie i wsparcie bioróżnorodności, retencję wód na skwerze położonym na skrzyżowaniu ulic E. Orzeszkowej i 3 Maja.