50 lat wspólnego życia

50 lat wspólnego życia

Życie małżeńskie niesie ze sobą sporo wyzwań. W szczególności teraz coraz częściej słyszy się o rozwodach. Zdaje się, iż stały się one normą. Często ich powody nie są tak poważne, jak mogłyby się wydawać, czasem odnosi się wrażenie, że dla niektórych osób przysięga małżeńska nie posiada zbyt dużej wagi. Tym bardziej gratulację należą się osobom, które w związku małżeńskim przeżyły już 50 lat. To naprawdę piękna liczba.

Na dobre i na złe

Tak długi staż może być przykładem, że tak samo miłość, jak również praca nad związkiem, wyrozumiałość i empatia mogą przynieść cudowne owoce. Wspólna droga przez życie bywa wyboista. W jej trakcie można napotkać wiele przeszkód. Są one często prozaiczne, ale wymagające. Władze miasta Grodzisk postanowiły uhonorować mieszkańców miasta, którzy swój małżeński test zdali na medal. Dosłownie. Ponieważ wręczono im medale, kwiaty, jak również pamiątkowe dyplomy. Dla tych osób to duże wyróżnienie, choć sami odznaczeni do swojego osiągnięcia podchodzą bardzo skromnie. Całe wydarzenie odbyło się w Mediatece.

Wręczenie medali przez burmistrza Grodziska

Pan Grzegorz Benedykciński osobiście uhonorował pary małżeńskie, które mogą pochwalić się naprawdę imponującym stażem. Którzy, kto żyje ze swoją drugą połówką nie marzy o tym, by przeżyć wspólnie tyle pięknych lat i chwil.

Państwowe odznaczenie cywilne

Przyznawanie medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest sposobem, w jaki państwo pragnie uhonorować pary małżeńskie z wieloletnim stażem. W ten sposób także promuje się trwałość rodziny, jak też wartości związane z przysięgą małżeńską, którą małżonkowie złożyli sobie w trakcie ślubu. Historia odznaczeń sięga roku 1960, natomiast w 92’ zostało włączone ono do odznaczeń państwowych.

Pięknie zdobione odznaczenie

Medal zaprojektowano w ten sposób, by swoją stylistyką, jak również zdobieniami nawiązywał do związku małżeńskiego, jak też wspólnego życia małżonków. Wykonany jest w kształcie sześciopromiennej gwiazdy. Jej ramiona połączone są za pomocą ornamentów. Awers medalu zdobią róże pokryte różową emalią. Umiejscowione są na na tarczy, która jest pośrodku medalu. Na drugiej stronie medalu widnieje napis: „Za długoletnie pożycie małżeńskie”.