Piknik historyczny w Grodzisku

Piknik historyczny w Grodzisku

Wydaje się, że wrzesień to miesiąc ciekawych wydarzeń w Grodzisku. 5-go września miejsce mają Grodzickie Dożynki. Natomiast już 11-go września odbywa się, po raz kolejny, Rodzinny Piknik Historyczny. Z uwagi, iż każdego roku, za wyjątkiem poprzedniego, gdy impreza się nie odbyła, dotyczy ważnej postaci historycznej lub wydarzenia. Z uwagi, iż 200 lat temu zmarł wybitny wódź francuski – Napoleon Bonaparte.

Napoleon w Soplicowie już 11-go września

Wątek napoleoński poruszony jest chociażby we wspaniałym dziele Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. To dzieło polskiej literatury jest jednocześnie naszą epopeją. Ogrom wątków, które zawarte są w „Panu Tadeuszu” dotyczy zarówno ówczesnej sytuacji politycznej w Europie, jak też na ziemiach polskich, które znajdowały się pod zaborem. Poruszone tam wątki obyczajowe z jednej strony ukazują życie codzienne na dworze szlacheckim, z drugiej przedstawiają nastroje polaków związane z niewolą.

Ważna postać historyczna również dla Polski

Napoleon Bonaparte odegrał istotną rolę w ówczesnej Europie. Był cesarzem francuskim, wybitnym dowódcą, genialnym strategiem, ale też politykiem. Na pomocy porozumienia, które zawarli Napoleon oraz Aleksander Romanow w Tylży, w 1807 roku, powstało księstwo Warszawskie. Była to namiastka państwa polskiego i ważne wydarzenie w życiu Polaków.

Zobacz jak wyglądał Mickiewiczowski Sopliców

Z pewnością wiele wątków historycznych zostanie umówionych w trakcie pikniku. Jednak jego motywem przewodnim jest Sopliców. Osoby, które będą brały udział w pikniku mogą podziwiać tak samo folwark, jak również karczmę Jankiela. Piknik rozpoczyna się o godzinie 14.00 i trwać będzie do godziny 21.00. W tym czasie przewiduje się dużą liczbę atrakcji, w tym rekonstrukcje historyczne, naukę tańca, czy warsztaty rękodzielnicze. Całe wydarzenie zaplanowano w Parku Ordona.