Coraz więcej przypadków wścieklizny
Na terenie naszego województwa w ostatnim czasie odnotowano już ponad 100 przypadków wścieklizny u zwierząt. Niestety takich sytuacji jest coraz więcej i na tym nie koniec. Jak przestrzega mazowiecki Wojewódzki lekarz Weterynarii, konieczne jest podawanie psom środków przeciwko wściekliźnie. Przypomina tylko, że takie szczepienia w Polsce są obowiązkowe, a dodatkowo należy szerzej stosować ich promocję wśród społeczeństwa. Na bieżąco informacje z Warszawy można śledzić na stronie Warszawainfo.pl, tam również pisaliśmy o tej sprawie.
Coraz więcej przypadków w okolicy
Pomimo tego, że w naszej gminie nie zostały wykryte takie przypadki, to w sąsiadujących powiatach oraz w Warszawie już tak. Dlatego właśnie coraz więcej akcji społecznych przeprowadzanych jest w celu uświadomienia ludzi, że wirus wścieklizny jest śmiertelny, nie tylko dla psów, ale również dla ludzi. Ostatnio głośno jest o akcji pod tytułem zaszczep pupila, to tylko chwila. Jak pokazują statystyki, w ubiegłym roku tylko około 32% zwierząt zostało zaszczepionych w województwie mazowieckim. Akcja skierowana jest dla każdego posiadacza psa, a same plakaty zostaną dostarczone do każdego mazowieckiego miasta, gminy i sołectwa. Również zawisnąć mają w szkołach i instytucjach publicznych. W ramach akcji powstał również film edukacyjny oraz różne konferencje prasowe.
Obowiązek każdego właściciela psa
W Polsce obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie szczepienie musi zostać odnowione najpóźniej po 12 miesiącach, licząc od dnia podania ostatniego preparatu. Za nieprzestrzeganie terminów oraz niezaszczepienie swojego psa, grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Obowiązek ten dotyczy psów, jednak również o kotach, czy innych zwierzętach domowych warto pamiętać. Jeśli zauważyliśmy niepokojące zmiany u naszych psów czy innych zwierząt, to zawsze należy udać się do lekarza weterynarii. U zwierząt widoczna zmiana zachowania, niedowład i porażenie kończyn oraz zaburzenia połykania charakteryzują się zarażeniem wścieklizną. Nigdy nie należy tego bagatelizować.