Ciąg dalszy obchodów 500-lecia Grodziska Mazowieckiego

Ciąg dalszy obchodów 500-lecia Grodziska Mazowieckiego

Już jutro Grodzisk obchodził będzie 500. urodziny. Z tej okazji odbędzie się uroczysta plenerowa sesja rady miasta, w której mogą uczestniczy także mieszkańcy. Ale to nie jedyne atrakcje dla mieszkańców z okazji tego wydarzenia.

500-lecie Grodziska

Grodzisk nigdy nie stałby się miastem, gdyby nie przedstawiciele szlacheckiej rodziny Okuniów herbu Belina. To właśnie ten ród nabył osadę Grodzisko, którą następnie stopniowo rozwijał i rozbudował. Dokładnie 22 lipca 1522 roku nastąpiło zakupienie tej osady.

Legendy o Grodzisku

O naszym mieście krąży wiele legend. Jedna z nich mówi o tym, że monarchowie przejeżdżali drogą przez osadę Grodzisko, kiedy chcieli udać się na polowania do puszczy jaktorowskiej. Podczas jednej z takich wypraw, król chciał napić się wody. Otrzymał kubek napoju z grodziskiego źródełka, które miała nadzwyczaj pyszny smaku. Zachwycony  król nadał wówczas osadzie miano miasta.  Legendą owiany jest również herb – Bogoria. Pewien wieczny rycerz Bogora. Według legendy w wojnie z Tatarami, król Bolesław Śmiały własnoręcznie miał wyciągnąć z ciała rannego wojownika tatarskie strzały.  Tym samym oddał mu hołd oraz nadał herb o nazwie Bogoria. W herbie widnieją oczywiście złamane strzały.

Jakie atrakcje przewidziano?

Oprócz sesji plenerowe, która będzie miała miejsce przy ul. 11 Listopada, na mieszkańców czeka jeszcze wiele atrakcji. Podczas sesji usłyszeć będzie można prelekcję o historii Grodziska. Odbędzie się także wręczenie złotych odznak, a na zakończenie sesji wmurowana zostanie Kapsuła Czasu. W sobotę w Parku Skarbków odbędzie się historyczny piknik, pod nazwą Jak Grodzisk miastem został. Podczas tego przedstawienie odbędzie się pokaz musztry, rekonstrukcje historyczne, pokazy hippiczne. Pojawią się także stoiska rzemieślnicze. O godzinie 17.00 odbędzie się koncert zespołu Żmij. Muzycy wykonują własne interpretacje muzyki tradycyjnej. Ale to nie wszystko, podczas pikniku odbędą się również warsztaty z wykorzystania roślin i produktów zwierzęcych.  Dowiemy się, jakie produkty, zabiegi wykorzystywano dawniej do pielęgnacji ciała, cery, włosów. Czy i w jaki sposób wykonywano makijaże? Oraz czy stare receptury wykorzystuje się i dziś?