Grodzisk Mazowiecki po raz kolejny najbogatszy na Mazowszu

Grodzisk Mazowiecki po raz kolejny najbogatszy na Mazowszu

Po raz trzeci Grodzisk Mazowiecki zdobył II miejsce w Polsce. Konkur dotyczył miast powiatowych w prestiżowym rankingu pod tytułem Najbogatsze samorządy w 2021 r. Ranking przygotowywany jest przez Pismo Samorządu Terytorialnego pt. Wspólnota. Z kwotą 6511,68 zł (zamożność per capita 2021 r.) miasto utrzymało swoją pozycję z poprzednich lat i tym samym jest najbogatsze na Mazowszu. Sprawdzamy, co wiadomo więcej w tej kwestii.

Jakie miasta znalazły się na podium?

Na pierwszy miejscu znalazło się miasto Polkowice z województwa dolnośląskiego. Drugie miejsce należało do naszego miasta, z kolei trzecie miejsce zajęło Zakopane. Okazuje się, że nasze miasto jest świetnym miejscem do życia. W Grodzisku Mazowieckim znaleźć można piękne parki, Stawy Walczewskiego z bogatą infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, dworki ciekawą historią. W naszej gminie działa również 17 świetlic. Każda z tych palcówek prężnie działa dla dzieci i dorosłych. Organizowane są chóry, odwiedza nas orkiestra, big band, mamy również wiele klubów sportowych. Dużym plusem jest również odbywanie się licznych wydarzeń kulturalnych, koncertów, które mają miejsce w Parku Skarbków. Nie zabraknie także pokazów. Nie da się ukryć, że również bliskie sąsiedztwo Warszawy działa na korzyść Grodziska Mazowieckiego.

Burmistrz miasta o sukcesie

Grzegorz Benedykciński mówi o tym, że ten sukces był możliwy dzięki stabilizacji sytuacji miasta. Jak podkreśla, koniecznym było zlikwidowanie bezrobocia, zbudowanie solidnej bazy dochodowej do budżetu oraz sama rozbudowa miasta. Bez wątpienia trzeba było również poprawić estetykę samego Grodziska. To wszystko sprawiło, że coraz więcej osób chciało osiedlić się w mieście i jest zadowolonych z życia tutaj.

Jak oceniane były miasta powiatowe?

Ostateczny ranking dochodów per capita wyliczony został na podstawie pewnej metody. Uwzględniała ona wyłącznie dochody własne i otrzymywane subwencje, z pominięciem wpływów z dotacji celowych. Całość opracowania jest na podstawie danych z GUS.