Powstaje mural na 500-lecie miasta – również mieszkańcy mogą dołożyć swoją cegiełkę

Powstaje mural na 500-lecie miasta – również mieszkańcy mogą dołożyć swoją cegiełkę

Kilka dni temu, władze Grodziska Mazowieckiego wyłoniły koncepcję muralu, który ma powstać w ramach 500-lecia miasta. Również mieszkańcy miasta będą mogli dołożyć swoją cegiełkę. Można powiedzieć, że będą oni miele realny wpływ na wygląd tego malowidła. Warto dodać, że murale są coraz chętniej wykorzystywane jako element ozdobny ulic.  We Wrocławiu powstała nawet ścieżka miejska, która prowadzi przez najbardziej znane murale w mieście.

Jaka jest koncepcja artystycznego muralu?

Jak się okazuje, laureat konkursu ma już konkretną wizję, tego, jak ma wyglądać sam mural. Postanowił jednak do współpracy zaprosić mieszkańców miasta, w końcu to oni tworzą tę społeczność. Od 22 do 24 kwietnia w Mediatece rozpoczną się trzydniowe warsztaty. Podczas tych spotkań, autor malowidła zbierze odciski dłoni od 500 mieszkańców. To jednak nie wszystko, bo oprócz odcisków dłoni, autor będzie rozmawiał z mieszkańcami na temat tego, co jest według nich, symbole miasta oraz co w Grodzisku Mazowieckim jest dla nich najważniejsze. Sam mural i jego ostateczne wersja powstanie po tych warsztatach, dzięki czemu, nowy obiekt będzie zupełnie dopasowany pod oczekiwania mieszkańców. Ma on powstać do końca maja. Jak wiemy, sama ściana jest już przygotowana. Obiekt powstanie przy ul. Sienkiewicza w Grodzisku Mazowieckim.

Kto wygrał konkurs na realizację muralu?

Konkurs wygrał Mariusz Brodowski, który znany jest również jako Mgr Mors. Pochodzi on z Nowego Sącza. Jest artystą-malarze, na swoim koncie ma wiele wykonanych murali, między innymi na terenie miasta, z którego pochodzi. Zorganizował również liczne wystawy artystyczne na terenie całego kraju. Specjalizuje się przede wszystkim w street art, graffiti oraz obrazach na płótnie. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Wydział w Cieszynie na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Zdecydowała się na specjalizację w malarstwie. Mariusz Brodowski zaczął tworzyć już pod koniec lat 90-tych, a obecnie prowadzi również różne warsztaty i szkolenie z zakresu malarstwa. Zimą tworzy mniejsze formaty wewnątrz budynków, a latem z powodzeniem zajmuje się obszarami na zewnątrz.