Podpisano umowę z Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej w Grodzisku Mazowieckim na nowe linie eLki w Otwocku i Józefowie

Podpisano umowę z Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej w Grodzisku Mazowieckim na nowe linie eLki w Otwocku i Józefowie

Od początku maja na ulicach Otwocka i Józefowa można zauważyć autobusy nowych linii lokalnych. Wszystko to jest wynikiem umowy podpisanej w kwietniu przez Zarząd Transportu Miejskiego z Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej w Grodzisku Mazowieckim. Umowa ta traktuje o obsłudze nowych linii lokalnych na terenie gmin Józefów, Karczew, Otwock i Wiązowna. Będzie obowiązywała do końca 2025 roku. 

Jakie nowe trasy powstały?

Od 1 maja zostaną uruchomione dwie nowe linie lokalne L50 i L51 oraz przywrócone będzie kursowanie autobusów linii L22 z  Wiązowna  do Otwocka. Jednocześnie trasa linii 722 skrócono do pętli os. Radiówek. Pozostały odcinek będą obsługiwały autobusy linii L22 kursujące z większą częstotliwością. W ramach nowych zmian autobusy tej linii będą kursowały co 30 minut w godzinach szczytu. W międzyszczycie co 60 minut, co 90 minut w soboty i co 120 minut w dni świąteczne. 

Powstała również linia L50 z Kącka do stacji kolejowej w Józefowie. Autobusy tej linii będą podjeżdżały na przystanki w dni powszednie co 30 minut w szczycie w dni powszednie, co 60 minut w międzyszczycie oraz co w soboty i co 90 minut w soboty i dni świąteczne.

Kolejna linia, tak zwana Elka dowiezie mieszkańców Karczewa do Otwocka, gdzie można się przesiąść do autobusów linii 702 i L20. Dla linii L51 będzie obowiązywała częstotliwość: w dni powszednie co 30 minut w szczycie w dni powszednie, 60 minut w międzyszczycie i soboty oraz 90 minut w dni świąteczne.

PKS Grodzisk Mazowiecki będzie także obsługiwał linię L20 z Otwocka do Rzakty.

Stare zasady kursów 

Jak się okazuje, autobusami linii L będzie można podróżować na podstawie biletów ZTM. Od dobowego wzwyż oraz biletów emitowanych przez operatora. W nowych liniach honorowane są wszystkie uprawnienia do przejazdów ulgowych i bezpłatnych.  

Na drogę wyjdzie 12 autobusów, w tym dziewięć mogących zabrać co najmniej 80 pasażerów oraz trzy dla ok. 40 pasażerów. Będą to niskopodłogowe lub niskowejściowe pojazdy.